Úvodní strana

Croquet club dynamo Telč

Člen Asociace českomoravského kroketu

Kroketová technika - Roquet

Úvod V následujících poznámkách se předpokládá, že hráč je střední výšky, používá standardní úchop, hraje s jedním typem schválených koulí na kvalitním kroketovém trávníku. Zkušený hráč si může vždy rady upravit, například na svůj úchop či na méně kvalitní trávník. Doufám, že tyto poznámky budou užitečné nejen pro potřeby Croquet clubu Dynamo Telč, ale že je využije i široká kroketová veřejnost. Poněkud podrobnější poznámky ke kroketové technice najdete na stránkách www.kroket.org

Roquet (roukí) Roquet je zásah živé koule. Hráč je veden snahou zasáhnout živou kouli na jakoukoli vzdálenost do úhlopříčky kurtu. Pokud kouli trefí, přikládá svojí kouli k zasáhnuté (nevadí výjezd koulí mimo hřiště, zasáhnutá koule se položí na yard line v místě výjezdu) a pokračuje krokovacím úderem (s oběmi koulemi). Poté následuje ještě jeden samostatný úder. Ten slouží převážně pro průjezdy brankou nebo k roquetu další živé koule. K roquetu na krátkou vzdálenost hráč dost často používá tzv. rush (nasměrování roquetované koule na žádoucí místo). O technice tohoto úderu bude více psáno v následujících lekcích.

Roquet

1. Stoupněte si podle možností 2 -5 metrů od koule kterou chcete zasáhnout, tak že vaše ramena a kyčle budou svírat kolmý úhel na linii míření. Podívejte se po trávníku na místa, kde by se měla pohybovat vaše koule. Pomalu k ní přejděte. Snažte se dodržet kolmost těla. Mějte oči upřené do míst trefované koule, nebo někam za ní.

2. Dělejte to vždy, dokonce i u nejkratších úderů, bývají často zrádné. Pokud vás něco vyruší, začněte znovu.

Postoj3. Riches popisuje umístění chodidel asi 10 cm od linie míření a asi 15 cm od koule, přičemž je stěžejní levá noha. To se bude u hráčů lišit podle úchopu. Doporučuji se vzdálenostmi řídit, i když vám zpočátku nepůjde trefit každou kouli a budete mít snahu více zvětšovat vzdálenost od linie míření - rozkročovat se.

4. Vyzkoušejte kolmost úderové plochy kladiva několika cvičnými švihy nad koulí. Snažte se držet ramena a kyčle v klidu. Pokud bude osa míření vychýlená, pootočte celé tělo (chodidla, kyčle, ramena), nejenom kladivo hole. Neumisťujte kladivo hole na zem.

5. Upřete oči na místo, kde se kladivo hole dotkne koule a po pomalém, přiměřeném nápřahu (podle vzdálenosti, trávníku atd.) nechte hůl plynule švihnout vpřed aby zasáhla kouli. Dbejte na postavení těla, na ramena a kyčle v klidu.

6. Protažení švihu podél linie míření by mělo být tak blízko nad zemí, jak jen lze, až do plně natažených rukou.

7. Snažte se hůl v okamžiku úderu spíše „táhnout“ než „tlačit“. Je to přesnější. Neměňte tlak úchopu během švihu. Mohlo by se stát, že kouli vůbec netrefíte.

©2006 Croquet Club Dynamo Telč